İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

10 uncu Liseye Doğru (16.11.2012)

Bilindiği gibi 2009 yılına kadar İlçemizde 4 adet lisemiz vardı. En eski Lisemiz Gül-Çetin Kaur Lisesi, Kumluca Anadolu Lisesi, İmam-Hatip Lisesi ve Anadolu meslek lisesi-Metem 2009 dan sonra sırasıyla Anadolu öğretmen Lisesi, Mavikent Anadolu Lisesi, Anadolu Sağlık Meslek lisesi ve Beykonak Kız meslek lisesi Bu Okullarımız öğretime devam ediyor. Anadolu Otelcilik ve Turizm meslek Lisesi inşaatı başladı ve inşaatı devam ediyor.   

Bu dokuz Liseden sonra bir lise daha geliyor. Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya’nın Konuk olduğu Kumluca’dan canlı yayınlanan Akdeniz Televizyonunun Gündem Özel Proğramında yaptığı açıklamaya göre Kumluca’ya 10 ncu Lise olarak Fen Lisesi geliyor. Bu Okulun yapımını bir hayırseverimiz Atilla Avcıoğlu üstlenecek. Avcıoğlu ailesi Bir İlköğretim Okulu, Sağlık ocağı ve Diş sağlığı merkezi yaptırmıştı. Böyle güzide bir okulu yaptırmak ve adını burada yaşatmakta Atilla (Sedat) Kardeşime yakışır. Böyle bir girişiminden ötürü kutluyorum kendisini.

Yıllar öncesi Orta Okul mezunlarını zor bulurken bazı işyerlerimizde usta olabilmek için Çıraklık eğitim merkezlerinden Kalfalık ve Ustalık Belgesi almak gerekirdi. Onun içinde Bizim Çıraklık eğitim merkezi dediğimiz Mesleki Eğitim Merkezleri açılmıştı. Zorunlu Eğitim 8 yıla çıktı Bu merkezler yine devam etti. Şimdi ise zorunlu Eğitim 12 yıla çıktı. Yani Liseyi bitirmek mecburi. Lise 18 yaşta biter, bu yaştan sonra çıraklık eğitim Lise düzeyinin üzerinde bir eğitim verirmi, şu anda belli değil. Bence bu merkezler misyonunu tamamlamıştır. Artık kapatılmalı ve meslek liselerine ağırlık verilmelidir.

Kumluca da geçen yıl Sanayi çarşısında bir Çıraklık Eğitim Merkezi temeli atıldı ve şu anda ilk andaki çalışmalar ile Tuğlası örülmüş vaziyette bekliyor.  Bence bu inşaat burada bırakılmalı Meslek Lisesine ek atölyeler ve derslikler yapılarak Meslek lisesinde eğitim çeşidi çoğaltılmalı veya yeni meslek liseleri açılmalıdır.

Birkaç yıl önce Kumluca’ya bir Tarım meslek lisesi açılacağı söylenmiş  istenen arazi temin edilemediği için Lise açılamamıştı.  Tabii Kumluca da arazi çok değerli ve pahalı, Ziraat Meslek Lisesine ise fazla arazi lazım. Arazi bulmak zor görünüyor ama bunun çok kolay bir yolu var kimseye bir kuruş ödemeden şu anda ülkeye fazla faydası olmayan bir yerden arazi alınmak sureti ile bu okul açılabilir. Yeri burada deşifre etmek istemiyorum böyle bir istek gelirse yerin nasıl temin edileceğini anlata bilirim. Seracılığın Başkentine bir Ziraat Meslek lisesi yakışır diyorum. Hele zorunlu eğitim 12 yıla çıkınca.