İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ahmet AYDINOL

Kumluca Ortaokulu ilk müdürü Ahmet Aydınol öğretmenimin müdürlüğe başlayış öyküsü.

AHMET AYDINOL

Okul açılışından bir ay sonra Okula asil Müdür olarak Ahmet Aydınol atanır. Ahmet Aydınol Öğretmenim daha sonra çeşitli okullarda yöneticilik yaptıktan sonra emekliliğinde Kumluca’ya yerleşmiştir. Kendisiyle yaptığımız sohbette kısaca şöyle anlattı Kumluca ortaokulunu: “ Ben okulun açılışından bir ay sonra geldim. Dönemin Kaymakamı Necdet Açıkalın heyecanla karşıladı beni ve hemen göreve başlamamı istedi. Okulda öğretmen olmadığı için çoğu öğretmenler dışarıdan görevli idi. Öğrencilerin oturacağı doğru dürüst sıra yok, tahta sandalyelerde oturuyordu öğrenciler. Önce öğretmen işini halletmeliydim. Dışarıdan görevlendirilen öğretmenlerin bir kısmı kriterlere uymuyordu. Kaymakam Necdet Açıkalın’a gittim. Bazı öğretmenlerin kriterlere uymadığını söyledim. “Kaymakam Okul yöneticiliği yaparsa bu kadar olur. Sen niye geldin buraya?” diye sordu. Ben de ortaokul müdürü olarak geldim dedim. “O zaman hemen düzelt bu işleri.” dedi. Etrafta çok az üniversite mezunu vardı. Onlardan ve kriterlere uyan arkadaşlardan öğretmen işini hallettik. İlk yıl birinci sınıf ve çoğu Finike Ortaokulundan olmak üzere 1 sınıfta 2’nci sınıf vardı. Çok uğraştık ama okulu kısa zamanda düzene soktuk ve ikinci yılda yani 1966-1967 döneminde ilk mezunları verdik.

 Bir gün İlçenin ileri gelenleri ziyaretime geldiler. “Müdür bey pamuklar tarlada kalıyor, yağmurlar geliyor.” dediler. Bende ben ne yapabilirim dedim. “Öğrencileri pamuk toplamaya götüreceğiz.” dediler. Olurmu böyle bir olay dedim, örneklerini verdiler. Vilayete yazdık ve olumlu cevap aldık. Her pamuk sahibine ihtiyacını sorduk ve ona göre ekipler kurduk ve her ekibin başına bir öğretmen vermek suretiyle öğrencilere traktörlerle pamuk tarlasına götürdük. Bende bir ekibin başında gittim. Pamuk sahipleri toplama işinde çalışanlara topladığı her kilogram için 25 kuruş veriyordu. Bizim öğrencilerin topladıklarına 30 kuruş verdiler. Kazandığımız bu para ile hiç kullanılmamış 16 lık bir sinema makinesi aldık. Öğrencilere ve velilere sinema izlettiriyorduk. Çokta ilgi çekmişti. 1973-1974 yılında o makinayı Kumluca lisesinin deposunda buldum. Ödünç alarak bir müddet görev yaptığım Finike Lisesinde kullandım.

Buradan Askere gittim. Asker dönüşü kısa süre Gazipaşa ve Finike Lise müdürlükleri daha sonrada Antalya ve Antalya Yavuz selim liselerinde müdürlükten sonra emekli olunca hiç irtibatımı kesmediğim Kumluca’ya emekli bir öğretmen olarak döndüm ve hala burada yaşıyorum.” dedi Ahmet öğretmenim.

Emekli öğretmen İbrahim Bilgenoğlu’da 1968 yılında Kumlucaya geldiğini, gencecik bir öğretmen olarak kendini gelir gelmez pamuk tarlasında bulduğunu anlattı. “Ama bu hareketimize değdi, Okulu bir sinema makinasına kavuşturduk.” Dedi

10.10.1968-Ortaokul-öğrencileri-Pamuk-hasadında (Fotoğraf Mehmet-Hüseyin Darıyemez’den alınmıştır)