İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Beykonak (Gağaz) Köyü-Mahallesi

1868 salnamesinde Elmalı Kazasına bağlı Finike Nahiyesinin 20 köyünden biri Gağaz köyü olarak gözükmektedir. Daha önceki kuruluş tarihi bilinmemektedir.

1871 salnamesinde Durum yine aynıdır.

1883 den 1914 e kadar olan salnamelerde köy isimlerini göremiyoruz ama Finike Nahiyesi köy sayısı aynı olarak devam ediyor.

10. Temmuz 1914 tarihli, Padişah Sultan Reşad Fermanı ile yeni 3 ilçe kurulur. Bu İlçelerden biriside Finikedir. Bu günkü Kumluca Kumluca ve Kuzca olarak iki nahiyeye ayrılır. Gağaz Kumluca nahiyesinde kalır.

Gağaz köyünün adı 26.10.1960 bakanlık oluru ile Beykonak olur.

Beykonak isim Değişikliği kararı
Beyin Konağı

BEYİN KONAĞI

Gağaz köyünün adının Beykonak olmasında etken olduğu söylenen konak. Beyin Konağı bu günlere kadar gelmiş olup; fotoğraf bu günkü halini göstermektedir.

İSİM DEĞİŞİKLİĞİ

Gağaz köyü adının Beykonak olarak değişikliğini İçişleri Bakanlığı 26.10.1960 tarihinde onaylamış ve İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 1961 yılında yayınlanan 42 sayılı bülteninin 23 üncü sayfasında yayınlanmıştır.

GAĞAZ İSMİNİN BEYKONAK OLUŞ HİKAYESİ

1960 yılında köy ilkokuluna gelen bir öğretmen öğrencilerine nerelisiniz diye sorduğu zaman öğrencilerin bazıları GAGAZ,bazıları GAĞAZ ve bazıları ise GAVAZ olarak söylemişler.

Bu durumu gören öğretmen köyün isminin zor telaffuz edildiğini anlayınca köye yeni bir isim bulmaya çalışmış. Bir gün okul bahçesinde öğrencilerine okulun yanında bulunan ve o zamana göre konak tabir edilen evi göstererek bu konak kimin diye sormuş. Öğrencilerde bu konak bey’in konağı demişler.

Bunun üzerine öğretmen köylülere “BEYKONAK” ismini önermiş. Köylüler de kabul edince o zaman köy isimlerinin değişikliğinden yararlanan köylüler durumu ilçeye bildirmişler GAĞAZ köyünün ismi İçişleri Baknlığının 26.10.1960 tarihli onayı ile BEYKONAK olmuştur

Beykonak köyü 29.12.1986 tarihinde Beykonak Belediyesi olur.

Beykonak belediye kuruluşu resmi gazete

2014 yılına kadar Belediye devam eder. 2014 yılında ise yeni Büyükşehir yasası ile Köyler ve beldeler lav edilir ve Mahalleye dönüştürülür. Beykonak Kasabası da böylece Beykonak Mahallesi olur.

Denize o ovada Seracılık ve narenciye işi ile uğraşır.