İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bir Eğitim Yılı Başlarken (5.10.2012)

İlçemizde 2012-2013 öğretim yılı başlarken öncelikle Yönetici, Öğretmen ve öğrencilerimize başarılar diliyorum. Eğitimde yaşanan karma karışıklıklarla ilgili görüş ve düşüncelerimi bundan sonraki yazılarımda yazmaya çalışacağım.

Bu yazımda her eğitim yılı başlangıcında olduğu gibi bu yılki para alma konularına değineceğim. Eğitim yılı başlangıcında bazı gazeteci arkadaşlarımız güzide bir okulumuzda öğretmen seçmek isteyen bir velimizden Okul aile Birliği Başkan ve Üyesinin para istediği yönünde haberler yayınladılar. Bir siyasi parti İlçe Başkanımızda bir basın toplantısı ile konu ile ilgili görüş ve üzüntülerini belirtti. Ve hatta “Öğretmenlerin Pazarlandığı “ gibi bir ibare kullandı.  Bu yazımda sakın ola ki bu arkadaşlarımızın iddialarına cevap veriyor gibi algılanmasın, onların söylediklerine  tamamiyle katılıyorum. Sadece öğretmenlerin pazarlanması lafına bir öğretmen babası olarak çok üzüldüm. Öğretmenin pazarlanması için Okul yöneticilerinin velileri gezip çocuğunu şu öğretmene ver demesi lazım. Ben Türkiye de hiçbir okul yöneticisinin bunu yaptığına inanmıyorum.

Ben bu yazımda öncelikle Kumluca da ki eğitimi bir masaya yatırmak istiyorum. İlçemizde 8 Lise, 20 ortaokul, 24 ilkokul ve bunlarda okuyan 13800-14000 civarında öğrenci bulunmaktadır. Ayrıca Halk Eğitimi merkezi, Çıraklık eğitim merkezi, Rehberlik araştırma merkezi ve milli eğitim müdürlüğü gibi kurumlarımız var. Bu kurumlar da 850 kadrolu öğretmen, eksik kalan bölümlerde de  37 görevlendirme  öğretmen bulunmaktadır. Ayrıca bu kadar kuruma ve binaya bakan 19 adet kadrolu odacı bulunmaktadır.  Bunlardan bir kısmı da tam verim alınamayan özürlü vatandaşlarımızın memuriyete alınmasından karşılanmaktadır. 

Tabii iş para işine gelince bir okul aile birliği başkanı olarak üzülmediğimi söyleyemem. Bu gibi çok ciddi bir konuya haklı olarak değinen değerli arkadaşlarımın keşke eğitimle ilgili aşağıdaki konulara da değinselerdi diye düşünüyorum.

 • Yukarıda belirttiğim gibi çocuklarımızın daha temiz bir ortamda eğitim görmeleri için 19 odacı yetermi, bu okullar nasıl temizleniyor, Okul aile birlikleri ve Okul yönetimleri  velilerin çocukları için adeta dilenci durumuna düşüyor, hatta bu durumda ne duruma düştüklerini ben burada söylemeye dilim varmıyor.
 • Okulların Tadilatı ve yıllık giderleri nasıl karşılanıyor.
 • Bağış istemeden kaç kişi bağış verir.
 • Öğretmen pazarlanmasından bahsederken ilk okuldan mezun ettiği öğrencilerinin orta okuldaki matematik, fen  ve Türkçe öğretmenlerini kendi belirleyen öğretmenlerin varlığını.
 • Mevzuat gereği bir Müdüre Müdür Başyardımcısının vekalet etmesi gerekirken Müdür yardımcısının vekalet ettiğini.
 • Borcunu ödeyemediği için satıcının Okul Müdürünün oturduğu koltuğu götürdüğünü. 
 • Ziya Gökalp ilköğretim Okulu pansiyonundan öğrencilerin okula gelmeleri yaklaşık 1500 metre Çocuklar bu yolu kontrolsüz olarak günde iki sefer gidip geliyor. 2008 yılında 2009 yılı bütçesine alınan Ziya Gökalp YİBO pansiyon bahçesine yapılacak okulun 4 yıl sonu ancak yeni başladığını, bu güne kadar buna neden duyarlılık gösterilmediği
 • Bazı siyasi parti İlçe başkanlarının öğrencilerin bazı öğretmenlere verilmesi için ricacı olduğunun görülmemesi.
 • Taşımalı öğrencilerin  taşıma işlerindeki zorlukları.
 • 2010 yılı Bütçesinde bulunan Turizm ve Otelcilik lisesinin temelinin henüz yeni atıldığı bu işin Özel idarece niçin geciktirildiği,
 • Anadolu Öğretmen Lisesinin 2011 bütçesinde olmasına rağmen Özel idarece halen ihalesinin tamamlanamadığı,
 • 2009 yılında 2010 yılı proğramına alınan kumluca ortaöğretim öğrenci yurdunun çok ihtiyaç olmasına rağmen hala başlamaması,
 • Alan değiştirme safsatası ile 88 puanla atama yapılmayan bir branşa 70 puanla atanan öğretmenlerin aktarıldığı
 • İlçemizdeki Halk eğitim merkezinin i.ler acısı durumu,
 • Çıraklık Eğitim merkezi inşaatının durumu,
 • Kumluca Meslek Yüksek okulu inşaatının durumu,

Bunlar daha çoğaltılabilir. Keşke değerli dostlarım bu konulara da değinseler. Kimse sahtekar

değildir, herkes zamanını harcayarak bizim çocuklarımıza eğitimimize destek vermektedirler.

Okulların temizliği ve yıllık ihtiyaçları konularında ileriki yazılarımda tam bir araştırma yapıp rakamlarla sizlere aktaracağım.

Derin saygılarımla,