İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Coşkun Sönmez Altın Kemerli Güreş Ağası

Altın Kemer

Kumlucanın ilk Altın Kemerli Güreş Ağası

Nisan 1940 tarihinde doğdu. İlkokulu 1952 yılında Kumluca Cumhuriyet ilkokulunda bitirdi.

1953 yılında Kuleli Askeri Lisesi ile askeri hayatına başladı. Ankara Mamak muhabere fen tatbikat okulunu bitirerek astsubay olarak orduya katıldı. Daha sonra çeşitli vatan topraklarında görev yaptı. Siirt’te görev yaparken girdiği sınavları kazanarak Fransa’nın Paris şehrinde Nato’nun kurslarını tamamladı. Bu kursların akabin de 8 yıl Nato ‘da hizmet verdi.

Aldığı tüm görevleri başarıyla tamamlamasından dolayı çok uzun yıllar görevini Ankara’da önemli görevlerde sürdürdü. Teamüllere göre 2. şark görevini tamamlamak için 1977 tarihinde Ağrı iline tayin oldu. 1979 yılında 12. Tümen muhabere taburundan sürekli askerlik hayatına 28 yıllık görev süresi dolduğu için emekli olmak suretiyle son verdi.

Çalışkan yapısından dolayı emekli olmasına rağmen iş hayatına atıldı ve Antalya Kuyumculuğu kurdu. Askeri disiplini sayesinde ve bitmek bilmeyen enerjisiyle sektöründe de birçok başarılara imza atarak Ankara’da kuyumculuk mesleğinin duayenleri arasına girdi. Şu an sektörün birçok branşında hizmet veren elemanlar yetiştirdi ve sektöründe örnek alınan bir esnaf oldu. Halen çocukları ile birlikte bu mesleği devam ettirmekte.

Bu kadar yoğun iş temposu içinde bile Kumluca’yı hiç unutmadı. Kumluca sevdası hiç bitmedi. Hiç ara vermeden her yıl Kumluca’yı ziyaret etti. Kumluca’dan Ankara’ya gelen hemşerilerine kucak açtı ve sorunları ile hep ilgilendi. Babası Abdullah Sönmez’in güreşe ilgisi çok fazla olduğu için ata sporumuzu çocuklarına da sevdirdi.
Bu aşıyı babasından alan Coşkun Sönmez Kumluca Belediye Başkanı Sayın Hüsamettin Çetinkaya’nın Kumluca’da ata sporuna verdiği katkıları taktirle takip ederken kendisinin de bu etkinliklerin mutlaka içinde olmasının gerektiğine karar verdi ve 2006,2007,2008,2009 yıllarında güreş ağalığını üstlenerek Ağalık müessesinde de çıtayı çok yükseklere çıkardı. Sayın Hüsamettin Çetinkaya ve değerli ekibi ile el ele vererek Kumluca güreşlerini bir marka haline getirdiler. Bu arada Akdeniz bölgesinde 4 yıl üst üste ağalık görevini üstlenmesi dolayısı ile hem bölgenin tarihine geçmeyi hem de Altın Kemere hak kazanmayı başarmıştır.

Kendisini her zaman göreve hazır asker edası ile Kumluca’ya ve Kumluca’lıya hizmet etme arzusu içinde olmuştur.

Ağalık Kortejinde
Ağalar köşkünde Misafir Ağalarla