İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dere Köyü-Mahallesi

1868 salnamesinde Elmalı kazasına bağlı Iğdır Mea Kardıç nahiyesinin 15 köyünden biri Dere köyü olarak gözükmektedir. Daha önceki kuruluş tarihi bilinmemektedir. 1871 salnamesinde Iğdır Mea Kardıç nahiyesi Iğdır ve Kardıç olarak ikiye ayrılır. Burada Dere köyü Kardıç nahiyesinin 4 köyünden biridir

1883 salnamesine ise Iğdır ve Kardıç nahiyelerinin 15 köy olarak tekrar birleşip Iğdır Mea Kardıç olarak Antalya Merkez kazasına bağlandığı görülmektedir. Tabii Dere köyüde Antalya’ya bağlanmıştır.

1914 e kadar olan salnamelerde köy isimlerini göremiyoruz ama Iğdır Mea kardıç nahiyesi Antalya kazasına bağlı olarak devam ediyor.

10 Temmuz 1914 tarihli, Padişah Sultan Reşad Fermanı ile yeni 3 ilçe kurulur. Bu ilçelerden biriside Finike’dir. Bugünkü Kumluca Kumluca ve Kuzca olarak iki nahiyeye ayrılır. Dere Kuzca nahiyesinde kalır. Kuzca nahiyesi önce Elmalıya bağlanır. Kısa bir süre sonra Finike’ye bağlanır.

Dere köyü 1940 yılında da Gödene nahiyesine bağlanır.

Dere köyü Aşağı Dere ve Yukarı Dere olmak üzere ikiye ayrılır. Aşağıdere sahil, Yukarıdere yayladır.

1989 yılında Aşağıdere, Dere köyünden ayrılarak, Çaltı köyü adında ayrı bir köy olur.

Yukarıdere ise Dere köyü olarak kalır.

Cumhuriyetten sonrada Dere köyü 2014 yılına kadar devam eder. 2014 yılında ise yeni Büyükşehir yasası ile köyler lav edilir ve mahalleye dönüştürülür. Dere köyü de böylece Dere mahallesi olur.

 İlçeye 67 km.uzaklıkta tarım ve hayvancılıkla iştigal eden bir orman köyüdür.

Yüz Ölçümü : 98.450 Dekar

Rakım : 1400-2000 m