İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Domatexpo’nun Ardından (30.11.2012)

Bilindiği gibi Geçen hafta Ülkemizde bir ilk yaşandı bu ilkde İlçemizde yapıldı. Bahsettiğim bu ilk Domatexpo yani DOMATES fuarıdır. Neden bir ilk dedim? Çünkü bu fuar bir sebze veya meyve üzerine yapılan ilk Gıda ihtisas Fuarıdır.

Kumluca Bu Fuarın organizasyonundan da alnının akı ile çıkmıştır. İnşallah Tarım ve seracılık festivalinde olduğu gibi uzun yıllar büyüyerek devam eder. Tabii benim burada en hoşuma giden ve normal bir fuar olmanın ötesinde yaşanan bazı olaylar var, onları karınca kaderince sizlerle paylaşmak istiyorum.

  • Fuarın Açılışı muhteşemdi Konuklarımız konularında ülkemizde en üst düzey kişilerdi. Onların konuşmaları sayesinde bizde Kumluca’nın Türk Tarımının ve Tarım Ürünleri ihracatının neresinde olduğunu öğrendik. Yani Küçük bir ilçe olarak Türk Tarımında ve Tarım Ürünleri İhracatında çok önemli bir yerde olduğumuzu öğrendik.
  • Ülkemizde Tarımın en başındaki insan olan Tarım Bakanımızın ağzından bunları dinlemek daha keyif verici idi.
  • Türkiyenin Çok çeşitli yörelerinden bu işle uğraşan insanlar burada idiler. İnşallah onlara iyi ev sahipliği yapmışızdır.
  • Bunların dışında bence en önemli olan olay ise Cuma günü Öğleden önce yapılan Domates çalıştayı ile Öğleden sonra yapılan yeni Hal Yasasının tartışıldığı toplantı idi.
  • Domates çalıştayında   Bir birinden değerli bilim adamlarımız bu konuyu enine boyuna tartıştılar ve anlattılar. Ben bu toplantının başında biraz bulundum. Çok keyif almama rağmen başka bir işim dolayısıyla ayrılmak zorunda kaldım.
  • Öğleden sonra yapılan yeni Hal Yasasının masaya yatırıldığı toplantıya ise biraz gecikmeli katıldım. Ama dinledikçe ve katılımcıların yörelerini öğrendikçe daha da büyük keyif aldım. Neden ; Türkiyede Bu işin Başındaki insan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürü İsmail Yücel Bey Geçmiş insanların karşısına dinliyor. Salonda ise Malatyadan Hatay’a, Karadenizden Akdeniz’e Trakyadan Marmara ve Egeye, Kayseriye Ülkenin dörtbir köşesinden gelen Hal Komisyoncu dernekleri ile Toptancı hal müdürleri konuyu Kumluca da tartışıyor. Buda bence bu fuarın ve İlçemizin yaşadığı en önemli olaydır.
  • Sayın Bakanımız ve beraberindekiler Fuar açılışı ve Yemekten sonra Ziraat Odası açılışına geçmeden önce İlçemizde açılmış olan ihracata büyük katkısı bulunan modern paketleme tesislerini gezdiler öyle zannediyorum’ki memnun kaldılar. Bu tesisler Toptancı Hal Çevresinde kurulmuş ve kurulmaya da devam etmekte. Önümüzdeki günlerde yenilerinin de ekleneceği kanaatindeydim. Buralar tarım arazileri bu verimli araziler üzerinde bu tesisler kurulması yerine daha verimsiz olan yerlerde toplu bir şekilde kurulsalar diyorum.
  • Biz aslında bunu aştık 2008 yılında Türkiye de yine bir ilk yaptık. Kumluca Gıda Organize Sanayi Bölgesini kurduk. Ama nedense bu güne kadar her hangi bir hareket gözükmüyor. Benim burada merak ettiğim bir konu şu; Organize Sanayi Bölgesinin müteşebbis heyet başkanı sayın valimiz Dr.Ahmet Altıparmak tarım arazilerine dağınık bir şekilde kurulan ve kurulmaya devam eden tesisleri gezdikçe bir özeleştiri yapmıştır.  En azından bundan sonraki kurulacak tesislerin OSB ‘de kurulmasını sağlar.

Bu fuarın her yıl büyüyerek devamı dileğiyle,