İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Erentepe (Gerçen) Köyü- Mahallesi

1868 salnamesinde Elmalı kazasına bağlı Iğdır Mea Kardıç nahiyesinin15 köyünden biri Gerçen köyü olarak gözükmektedir. Daha önceki kuruluş tarihi bilinmemektedir.

1871 salnamesinde Iğdır Mea Kardıç nahiyesi Iğdır ve Kardıç olarak ikiye ayrılır. Burada Gerçen köyü Iğdır nahiyesinin 11 köyünden biridir.

1883 salnamesine ise Iğdır ve Kardıç nahiyelerinin 15 köy olarak tekrar birleşip Iğdır Mea Kardıç olarak Antalya Merkez kazasına bağlandığı görülmektedir. Tabii Gerçen köyü de Antalya’ya bağlanmıştır.

1914’e kadar olan salnamelerde köy isimlerini göremiyoruz ama Iğdır Mea Kardıç nahiyesi Antalya kazasına bağlı olarak devam ediyor.

10 Temmuz 1914 tarihli, Padişah Sultan Reşad Fermanı ile yeni 3 ilçe kurulur. Bu ilçelerden biriside Finike’dir. Bu günkü Kumluca Kumluca ve Kuzca olarak iki nahiyeye ayrılır. Gerçen Kumluca nahiyesinde kalır.

Gerçen köyünden bir kısım mahalleler 1954 yılında yeni kurulan Toptaş köyüne katılır.

Gerçen köyünün adı 26.10.1960 bakanlık oluru ile Erentepe olur. Adının Erentepe olmasının en büyük nedeni’de köyün bazı yerlerinde tarihi kalıntıların bulunmasından kaynaklandığı düşünülmektedir..

1968 yılında İncircik mahallesi Erentepe köyünden ayrılarak ayrı bir köy olur.

Erentepe köyü 2014 yılına kadar devam eder. 2014 yılında ise yeni Büyükşehir yasası ile köyler lav edilir ve mahalleye dönüştürülür. Erentepe köyü de böylece mahalle olur.

İlçeye 13 km. uzaklıkta Seracılık,hububat tarımı,narenciye ve hayvancılıkla iştigal eden bir orman köyüdür.

Yüz Ölçümü : 17.344 Dekar

Rakım : 300 m