İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Gölcük Köyü-Mahallesi

1868 salnamesinde Elmalı kazasına bağlı Iğdır Mea Kardıç nahiyesinin 15 köyünden biri Ayağma (Gölcük) köyü olarak gözükmektedir. Daha önceki kuruluş tarihi bilinmemektedir.

1871 salnamesinde Iğdır Mea Kardıç nahiyesi Iğdır ve Kardıç olarak ikiye ayrılır. Burada Ayağma (Gölcük) köyü Kardıç nahiyesinin 4 köyünden biridir.

1883 salnamesine ise Iğdır ve Kardıç nahiyelerinin 15 köy olarak tekrar birleşip Iğdır Mea Kardıç olarak Antalya Merkez kazasına bağlandığı görülmektedir. Tabii Ayağma (Gölcük) köyü de Antalyaya bağlanmıştır.

1914’e kadar olan salnamelerde köy isimlerini göremiyoruz ama Iğdır Mea Kardıç nahiyesi Antalya kazasına bağlı olarak devam ediyor.

10 Temmuz 1914 tarihli, Padişah Sultan Reşad Fermanı ile yeni 3 ilçe kurulur. Bu ilçelerden birisi de Finike’dir. Bugünkü Kumluca Kumluca ve Kuzca olarak iki nahiyeye ayrılır. Gölcük Kuzca nahiyesinde kalır. Kuzca nahiyesi önce Elmalıya bağlanır. Kısa bir süre sonra Finike’ye bağlanır.

Cumhuriyetten sonra’da Gölcük köyü 2014 yılına kadar devam eder. 2014 yılında ise yeni Büyükşehir yasası ile köyler lav edilir ve mahalleye dönüştürülür. Gölcük köyü de böylece Kumluca Belediyesi Gölcük Mahallesi olur.

İlçeye 45 km.uzaklıkta tarım ve hayvancılıkla iştigal eden bir orman köyüdür.

Yüz Ölçümü : 70.820 Dekar

Rakım : 1200 m