İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hayırsever Durali Yazıcı

1930 yılında Kumluca’da doğmuştur. İlkokulu burada bitirmiştir. 1947 yılında Kamile YAZICI ile evlenmiştir. 1951 – 1953 yıllarında 36 ay jandarma olarak Mardin’de askerliğini yapmıştır.

Dört çocuğu olmuştur. Bunlar doğum tarihlerine göre şöyledir :

Fatma BALAMUR ( YAZICI ) / 1948,

Ali YAZICI / 1955

Tahsin YAZICI / 1960

Bölgemizin ileri gelen ailelerinden birinin reisi olan Durali YAZICI, Mavikent ‘teki su kanalının Akmaz’a açılması için bölge halkını topladı. Devlet Su İşlerine giderek, bu kanalların açılmasını sağladı. Bu kanal yeterli gelmeyince, yine kendi çaba ve imkânları ve Devlet Su İşleri desteği ile Yapraklı Kanalı’nın açılmasını ve kanalın deniz tarafına dalga kıran yapılmasını sağlamıştır.

Hayırsever bir kimse olan Hacı Durali YAZICI; 02. 07. 1989 yılında Orman Bakanlığı’ndan kiralanan 6000 metrekarelik alana 6 derslikli bir okul yaptırmaya başlamıştır. Okulun inşaatı devam ederken, dini vazifesini yerine getirmek için hacca gitmiştir.

Okul inşaatı; 11.09.1989 yılında tamamlanarak eğitim – öğretime açılmıştır. Yaptırmış olduğu okula kendi adı ; ” DURALİ YAZICI İLKOKULU ” adı verilmiştir.

Hacı Durali YAZICI; geçimini çiftçilikle sağlamış, çalışkanlığı ve hayırsever kişiliği ile bölgemizin mümtaz şahsiyetlerinden birisi olmuştur.

Hacı Durali YAZICI, 26 Temmuz 1994 yılında vefat etmiştir. Vefatı ile bırakmış olduğu bayrak, çocukları tarafından tekrar ele alınmış ve Orman Bakanlığı’ndan 4000 metrekarelik bir alan daha ek olarak tahsis edilmiştir.

Ekim 2006 yılında 4 katlı, toplam 26 derslikli yeni bir İlköğretim Okulu inşaatına başlanmıştır. 2009 – 2010 Eğitim – Öğretim Yılına açılması planlanmış olup eğitim öğretime açılmıştır.

Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğünün Hayırda Yarışanlar Kitaplar serisinde Durali Yazıcı oğlu Maksut Yazıcı ile yapılan Röportaj şöyledir;

Bir babanın eğitime katkısı çocuklarını da harekete geçiriyor. Eğitim gönüllülüğü bu olsa gerek. Kumluca ‘da bunun bir örneğini görüyoruz. Babadan oğullarına hep servet kalmıyor, bazen de güzel alışkanlıklar kalıyor. Kumluca Mavikent Duralı Yazıcı İlköğretim Okulu bu güzelliğin bir örneği. Maksut Yazıcı ile babası Durali Yazıcı’nın kendi adına yaptırdığı okulu ve bu okula ek olarak yaptırmaya başladığı yeni okulu konuştuk.

Merhaba Maksut Bey, okul yaptırma düşünceniz nasıl oluştu?

Babam Duralı Yazıcı ileri görüşlü bir insandı. Okul yaptırma konusunda çocukları olarak bizlere ilk o önderlik etti. 1989 yılında yaptırmış olduğu Durali Yazıcı İlköğretim Okulu 5 derslikli bir okuldu. O günün şartlarında bölge halkının ihtiyacını karşılayabiliyordu. Ancak şu an bölgeye yeterli gelmediği için kardeşlerim Ali ve Tahsin’le karar verdik. Daha büyük bir okul yaptıralım istedik. Bu vesile ile de babamızın izinde gitmeyi düşündük.

Karşılaştığınız sıkıntılar oldu mu hiç? Babamızın yaptırdığı okulun hemen yanına 27 derslikli bir okul inşaatına başladık.

Kamile Yazıcı ve Vali Alâaddin Yüksel yeni okulun açılışı.

Yeni okulun açılışında Yazıcı ailesi Vali Alâaddin Yüksel ile