İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hayırsever Sedat- Havva Avcıoğlu

Atilla (Sedat) Avcıoğlu

Atilla ( Sedat ) Avcıoğlu 09.03.1949 Antalya Kumluca, Havva Avcıoğlu ise 24.01.1957 Kemer doğumlu. Evliliklerinden 2 kız bir oğlan üç evlat sahibiler. Atilla Avcıoğlu’nun nüfustaki adı Atilla olmasına rağmen halk arasındaki adı Sedat’tir.

Okul yaptirma fikirleri ve işleyişi aşağıdaki söyleşide yazılı. Söyleşi Okul binası bitmeden yapılmıştir. Atilla Avcıoğlu okul inşaatinı söz verdiği zaman olan 30.08.2013 tamamlayarak teslim ert.

Havva Avcıoğlu

Havva Avcıoğlu Hanımefendi Okulun temelini kocası ve yetkililer ile birlikte art ama Okulun bitmesine günler kala 16.08.2013 tarihinde yakalandığı elim bir hastalık sonucu vefat etti.

Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğünün Hayırda Yarışanlar Kitaplar serisinde Atilla (Sedat) Avcıoğlu ile yapılan röportaj şöyledir; (Röportaj yapıldığı zaman okul henüz bitmemişti.)

Eğitime olan sevgi ve ilgimizden dolayı eşim Havva Avcıoğlu ile birlikte bir karar alarak üniversite öğrencilerine burs vermeye başladık.

09.03.1949 yılında Antalya’da dünyaya geldim.

O tarihten beri Kumluca’da ikamet etmekteyim. 1968 yılından 2006 yılına kadar Kumluca’da ticari faaliyette bulundum.

Okul yaptirma fikri bize hiç yabancı değildi. Biz aile olarak rahmetli babam AHMET AVCIOGLU ve validemiz Kadriye Avcıoğlu’ndan bu tür hayırları çok gördük.

Rahmetli babamız sağlığında bir cami ve farklı camilere yedi tane minare yaptirdı. Vefatindan kısa bir süre önce Devlet Hastanesi’ne ambulans hediye ert ve yine Kumluca’da 16 derslikli Ahmet Avcıoğlu İlköğretim Okulunu yaptirarak halkın ve çocukların hizmetine sundu. Biz validemiz Kadriye Avcıoğlu adına yine Kumluca’da 3 No’lu Kumluca Aile Sağlık Merkezi ile Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesini yaptirdık. Eğitime olan sevgi ve ilgimizden dolayı eşim Havva Avcıoğlu ile birlikte bir karar alarak 2008 yılından buyana ihtiyacı olan üniversite öğrencilerine (sayısı on altiyı buldu) burs vermekteyiz.

Okul yaptirma fikri kafamızda oluşunca Kumluca Belediye Başkanı ve Antalya İl Milli Eğitim Müdürü’nün desteği ile SEDAT ATİLA & HAVVA AVCIOĞLU FEN LİSESİ’ni Kumluca’da yaptirmaya ve hayata geçirmeye karar verdik. Biz böyle bir kararı verdikten sonra devlet ve bürokrasiden ciddi anlamda destekler aldık. Bilhassa Kumluca Belediye Başkanı her konuda ve her anlamda bize yardımcı oldu.

1 Nisan 2013 tarihinde temelini artğımız okulumuzu 5 ay gibi kısa bir sürede bitirerek, 30 Ağustos 2013 tarihinde İl Milli Eğitim Müdürlüğüne teslimini yapacağız.

Okuldan bir tek beklentimiz vardır o da; BU VATANA VE BU MİLLETE HİZMET EDECEK AKILLI BEYİNLERİN YETİŞMESİ… Böyle bir kararı alıp hayata geçirdiğimizden dolayı eşim ve ben çok mutlu ve bahtiyarız. Allah’ın herkese bu tür imkânlar vermesini, herkesin bu mutluluğu yaşamasını temenni ediyorum.

Protokol töreni

Protokol anı, Soldan İlçe milli eğitim müdürü Osman Şahin, II milli eğitim müdürü O.Nuri Gülay, Vali Ahmet Altıparmak, Sedat – Havva Avcıoğlu, Kaymakam Salih Işık, Bld. Bşk. Hüsamettin Çetinkaya

Temel Atma Töreni

Havva – Sedat Avcıoğlu Fen Lisesi temel atma Merkez Valisi Veysel Dalmaz, Antalya Valisi Ahmet Altıparmak, Sedat ve Havva Avcıoğlu

Havva – Sedat Avcıoğlu Fen Lisesi temel atma anı