İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kapanan Okullar Erentepe-İncircik-Toptaş

Erentepe (Gerçen) İlkokulu

Köyde eğitim 1940 yılında “Eğitmen” ile başlar. Köyün adı o zaman Gerçen’dir. 1962–1963 ders döneminde Erentepe olur. Aynı köyden Salih Cengiz Eğitmenlik kursuna gider ve köyüne dönerek eğitimi başlatır. Kumluca’nın Eğitmen ile eğitime başlayan ilk 5 köyünden birisidir.

Erentepe (Gerçen). 1947 yılında öğretmenli Eğitime geçmiştir.

Salih Cengiz Oğlu Selahattin Cengiz ve Okulun ilk Eğitmen Öğrencilerinden Ali Rıza Kılınç ile yaptığımız sohbetlerde eğitim çeşitli evlerde devam etmiş ve Eğitmen Salih Cengiz’in verdiği araziye köylü tarafından Okul yapılarak 1947 yılında Öğretmenli Eğitim başlamıştır. İlk Öğretmeni Beşikçi Köyünden Aksu Köy Enstitüsü 1947 yılı mezunu Veli Gönül’dür.

Yine Erentepe köyünde yıllarca Öğretmenlik yapmış aynı köylü emekli öğretmen Adem Cengiz’in anlatımına göre köylü tarafından yapılan Okulun yerinde bir kayma olduğu için aynı yere devlet tarafından 1965 yılında bir okul binası ve Öğretmen lojmanı yapılmıştır.

Bu okulda yetersiz kalınca 1975 yılında ikinci bir okul binası yapılmıştır. 1998 yılına kadar açık kalan okul 51 ders döneminden sonra taşımalı eğitime geçmiştir. Şu anda Köyün öğrencileri Kasapçayırı İlk ve Ortaokuluna taşımalı devam etmektedir.

Eğitmen Salih Cengiz.

Öğretmen Sadık Koçman 1950 li yıllar çocuklarıyla

Erentepe Öğretmen ve Öğrencileri 1970 li yıllar

Erentepe Öğrencileri 1972 (Fotoğraf Prof. Dr. Mustafa Uğurlu’dan alınmıştır.)

Erentepe İlkokulu bu günkü hali

İncircik İlkokulu

1966 – 1967 ders yılında İçecek mevkiinde Durmuş Şahin’e ait iki katlı (üstü ev altı ahır olan) toprak evde başlar. İncircik Köyünden 1965 doğumlu Salim Girgin’in şöyle anlatıyor. “Ben birinci sınıfı o eski evde okudum ikinci sene Devlet tarafından yapılan yeni okula taşındık” diyor. Salim Girgin Okul kayıtlarına göre 1971-1972 ders yılında 1 nci sınıf okumuş. Bu durumda 1972 yılında Devletin yaptırdığı yeni okul Öğretime açılmıştır. Yine 1965 doğumlu Özcan Baykara da birinci sınıfı eski okulda ikinci sınıfı yeni okulda okuduğunu anlatmıştır.

Okulun ilk açılışı Birinci sınıf 20, İkinci sınıf 10, Üçüncü Sınıf 3, Dördüncü sınıf 7 ve Beşinci sınıf 1 olmak üzere 41 öğrenci ile olmuştur. İki yıl Erentepe Köyü İncircik İlkokulu olarak geçen okulun adı 1968–1969 ders döneminden itibaren İncircik Köyü İlkokulu olarak geçmiştir.

25 yıl eğitime açık olan okulda öğrenci azalmış ve köyün öğrencilerinin taşımalı eğitim ile İlçe merkezine gelmesi dolayısıyla okul 1991 yılında kapanmıştır. Öğrenciler halen İlçe merkezine gelmektedir.

İncircik İlkokulu Bu günkü hali

Toptaş İlkokulu

1960 – 1961 Ders döneminde açılır Toptaş ilkokulu. Bu zamana kadar köyün öğrencileri Kumluca, Sarıcasu, Erentepe (Gerçen) ve Savrun (Güzören) de okuyordu. Bu öğrencilerin yeni okula kaydı ile her sınıfta öğrenci olmuş ve okuldan ilk yıl 4 öğrenci mezun olmuştur.

Bu öğrenciler 4. sınıfa kadar dışarıda okumuş öğrencilerdir. Okulun ilk öğretmeni Beşikçi Köyü’nden 1947 Aksu Köy Enstitüsü mezunu Veli Gönül’dür.

Bu dört kişiden biri olan İlk Okul 3 ve 4.üncü sınıfta Kumluca İlkokulunda sınıf arkadaşım 1947 doğumlu İsmail Aktaş şöyle anlattı eğitim öyküsünü: “Köyümüzün öğrencilerinin çoğunluğu Kumluca’ya giderdi. Bazı öğrenciler de çevre köyler olan Sarıcasu, Erentepe (Gerçen) ve Savrun (Güzören) köylerine giderlerdi. Ben de 1. sınıfa Sarıcasu İlkokuluna gittim. 2,3 ve 4. sınıfı Kumluca İlkokulunda okudum. Dört yıl buralara yaya gidip geldik. Ayağımız ise ayakkabı görmedi. Ayağımızda çarık olurdu. O da çamura batar, kış aylarında ayağımız çamur içinde hep ıslak geçerdi. O günleri düşündükçe şimdi nerelerde olduğumuzu düşünüyorum. O günlerin rezilliği vardı ama güzellikleri daha çoktu. İnsanlık, dostluk, gelenek – görenek, büyük küçük saygı ve sevgisi… Tabi her dönemin kendine has özellikleri var.

Kumluca’ya gidip gelirken akşamları eve hep geç gelirdik. Yollarda oyun veya kuş avlama işlerine takılırdık arkadaşlarla. Onun içinde çoğu zaman geç olurdu.1960 yılında köyümüze okul açılacağını duyunca çok sevinmiştik. Artık Kumluca’ya gelip gitmek yoktu. Şimdiki okulun olduğu yere bir Amerikan barakası kurdular. Tek sınıf okulumuz orasıydı. 5 sınıfta 70 civarında öğrenci olmuştu. Bu kadar öğrenci köylü tarafından yapılmış derme çatma sıralarda otururduk.

Bu derslerde hiç unutamadığım ise yağmurlu günlerdi. Amerikan barakaları üzeri yuvarlak ve galvanizli saçtandı. Yağmur yağınca patırtı kütürtü çökerdi. Öğretmenin ders anlatması zorlaşır. Hatta bazen dersi keserdi. O anda en güzel yapacağı iş ödev vermek olurdu. Ama biz yağmur gürültüsünden çok etkilenirdik.Biz birinci yılın sonunda 4 kişi mezun olduk. 1966-1967 ders dönemine kadar okul aynı barakada devam etti, ondan sonra devlet şimdiki okul binasını yaptırdı. Kapanıncaya kadar eğitim burada devam etti. ” diye tamamladı İsmail Aktaş.

33 yıl eğitimden sonra Toptaş İlkokulu 1993 yılında taşımalı eğitime geçerek Ziya Gökalp ilkokuluna dâhil olur. Halen de köyün öğrencileri aynı okula taşımalı gider.

 

Toptaş İlkokulu İlk Öğretmeni Veli Gönül

Toptaş İlkokulu olan Amerikan barakası önünde Öğretmenler İsmet Panış ve Hüsamettin Kılıç

Toptaş İlkokulu öğrencileri ve öğretmen Ramazan Şahin 90 lı yıllar

Toptaş İlkokulu bugünkü hali