İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kapanan Okullar Güzören(Savrun)

Güzören Köyünde Eğitim

Güzören (Savrun) köyünde eğitim 1940 yılında Eğitmen ile başlar. 1948 yılına kadar Eğitmen devam eder 1950 -1951 yılında Öğretmen gelir ve okul açılır. 1980 yılı Nisan ayında ise Karaşar mahallesine bir okul daha açılır.

Güzören Köyü Savrun İlkokulu

1940-1941 ders döneminde Eğitmen ile açılır okul. Eğitmen aynı köyden Eğitmenlik kursu almış Osman Şahin’dir. 1942-1943 yılında ilk mezunlarını verir eğitmenli okul. Bu yıl 13 kız 29 erkek 42 kişi mezun olur eğitmenden. Eğitmen Osman Şahin 1948 yılında üçüncü dönemin ikinci senesi sonunda bırakır okulu. İki yıl kapalı kalan okul’a 1950-1951 ders döneminde Abdülmuttalip Demir öğretmen olarak gelir. İlk yıl 41 erkek 26 kız olmak üzere 67 öğrenci kaydolur okula. Okulda 8-12 yaş olmak üzere 5 yaş gurubu vardır.

Okulun ilk öğrencilerinden ve Eğitmen Osman Şahin’in Oğlu Kumluca eski İlköğretim Müdürlerinden Ramazan Şahin Savrun’da Eğitimin Eğitmen ile bir toprak damda başladığını, daha sonraları köylü tarafından bir okul yaptırıldığını, Kendilerinin orada okuduklarını, Öğretmen Eğitmenden gelen öğrencileri 1 nci sınıftan kaydettiği için sınıfta 5 yaş gurubunun oluştuğunu, daha sonraları devlet yeni bir okul yaptırdığı için eğitimin kapanıncaya kadar orada devam ettiğini anlattı.

Antalya Altınova (Koyunlar) Kasabasında ziyaret ettiğim benimde Finike Orta Okulunda Resim Öğretmenim olan A. Muttalip Demir öğretmenim ilerlemiş yaşına rağmen bastonla da olsa hala ayakta. Ziyaretimden çok memnun oldu. Savrun köyünün kendisi için çok önemli olduğunu. İlk öğretmenliğe orada başladığını, oradan evlendiğini onun içinde köy ile daha da bağlandığını anlattı. En önemli anısını ise şöyle anlattı. “Okul ilk mezunlarını vermeden köyden ayrılmayı düşündüm. Ama ilk öğrencilerim ayaklandı. Bizi ilkokuldan mezun etmeden bir yere gidemezsin dediler.Onların hatırına orada kaldım. İlk mezun öğrencilerimden. Öğretmen, bankacı ve hatta profesör olanlar var.” dedi Muttalip öğretmenim.

1940 yılında eğitmenle başlayan okul 1992 yılında kapanarak taşımalı sisteme geçti.

Köyde Okuyanlardan öğretmenli okulun ilk öğrencilerinden en sivrisi Ressam Profesör Halil Akdeniz’dir.

İlk öğrencilerden Emekli öğretmen Yusuf Soykan ise okula biraz geç gittiğini, Okul inşaatına develerle babası ile birlikte malzeme çektiğini ve Öğretmeni giderken yine develerle eşyalarını taşıdığını anlattı.

 

Eğitmen Osman Şahin

Güzören (Savrun) Köyü İlk Öğretmeni
Abdülmuttalip Demir

Güzören Köyü Köylü tarafından ilk yapılan okul binası bugünkü hali

Güzören Köyü Devlet tarafından okul bugünkü hali

Güzören Köyü Karaşar İlkokulu
Güzören Köyü Karaşar İlkokulu’nun İlk Öğretmeni Turgay Daşdemir okulun açılışını şöyle anlatıyor;

“Karacaağaç Köyü Ballık İlkokulu’nda görev yapmakta iken ay sonunda Kumluca’ya indim. İlköğretim Müdürlüğü’ne uğradığımda İlköğretim Müdürü Ramazan ŞAHİN bana Güzören Köyü Karaşar Mahallesi’ne bir okul açacaklarını ve oraya gitmek isteyip istemediğimi sordu. Ben de gidebileceğimi söyledim ve 1980 yılı nisan ayının sonunda Güzören Köyü Karaşar Mahallesine ilk defa açılan Karaşar İlkokulu’nda göreve başladım.

Güzören Köyü Karaşar Mahallesindeki okul Çalgıcı Tahir amcanın evi dedikleri altı ahır üstü ikamet edilen bir evdi. En büyük odasını derslik yapmıştım ve 25 dolayında her sınıftan (1 den 5 e kadar) öğrencim vardı. Köylülerimle işbirliği yaparak kendimiz 1314 tane öğrenci sırası çaktık. Ve ben oradan ayrıldığım 1982 yılına kadar onları kullandık. Okulda odanın birisinde yatıp kalkıyordum. Ve çoğu zaman yemeklerimi köylülerimin evlerinde yiyordum, zaman zamanda onların evinde yatılı misafir olarak kalıyordum. Mesleğimin 2 yılını Güzören Köyü Karaşar Mahallesi’nde tamamladıktan sonra askere gittim. 1982 yılında asker dönüşü Beykonak Köyü Resiller Mahallesi’ndeki ilkokulda göreve başladım. Aynı şekilde ben Güzören Köyü Karaşar Mahallesinden ayrıldıktan sonra oraya da 1 derslikli yeni bir okul yapıldı.”

1980 de açılan bu okul 1991-1992 ders döneminde kapanır.

Güzören Karaşar İlkokulu İlk okul binasının yıkıldığı yerde ilk öğretmen Turgay Daşdemir 5.1.2013

Güzören Karaşar İlkokulu bugünkü hali