İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kapanan Okullar Karacaağaç

Karacaağaç Köyünde Eğitim Karacaağaç Köyü’nde eğitim 1966-1967 ders döneminde Güzle, 1967-1968 ders döneminde de Ballık İlkokullarının açılması ile başlar. Okullar açılmadan önce Güzle tarafındaki öğrenciler Gödene (Altınyaka), Ballık tarafındaki öğrenciler ise Savrun (Güzören) İlkokulu’na giderlerdi. Köyde kapanan Okullar Karacaağaç (Güzle) İlkokulu Karacaağaç Güzle Mahallesinde bir okul yapılmaya karar verilir. Devlet tarafından inşaat başlar ama ders dönemine yetişmeyince 1966-1967 ders dönemi Güzle Camiinde başlar okul. 19 erkek 17 kız 36 öğrencisi vardır. Birinci sınıf 19, ikinci sınıf 7, üçüncü sınıf 6, dört ve beşinci sınıf 2 şer öğrenciden oluşuyordu. İlk Öğretmeni, İlhan Kekeç’tir. Okulun İlk açılışında birinci sınıfa kaydolan ve şu anda öğretmen olan Kemal Dalgıç o günü kısaca şöyle anlatıyor: “ Ben 1962 doğumluyum ama 4 yaşında okula kaydettiler. Öğrencileri fazla gösterebilmek için erkenden başlamış oldum okula” diyor. Okul binası bitince de Şubat Tatili’nden sonra yeni okula taşındıklarını anlatıyor Kemal Öğretmenim. Okul binası kare şeklinde bir derslik ve müdür odasından oluşuyor. Daha sonraları müdür odası da sınıfa çevrilince iki derslikli bir okul oluyor ama idare odası yok. Okul 26 ders yılı eğitim ve öğretim yaptıktan sonra 1991-1992 ders döneminde son ders yılını yapıyor ve dağ köylerindeki çoğu okulun kaderi gibi Ziya Gökalp Yatılı İlköğretimBölge Okulu’na devrediliyor.
 
 
Karacaağaç (Güzle ) İlkokulu 1972 Altınyaka öğrencilerini ağırlıyor.
 
– Karacaağaç (Güzle ) İlkokulu bugünkü hali
Karacaağaç Ballık İlkokulu Karacaağaç Köyü Ballık Mahallesi İlkokulu 1967-1968 ders yılında Ahmet Karakoyunlu’ya ait toprak evde başlar. İlk yıl birinci sınıfa 20 öğrenci kaydolur. Diğer okullardan nakil ile 2. sınıf 3, 3. sınıf 5 ve 5. sınıf 2 olmak üzere 30 öğrencisi vardır. 4. sınıfta öğrenci yoktur. İlk öğretmeni vekil öğretmen Baki Yavuzer’dir. Okul burada 19781979 ders dönemine kadar devam eder, ondan sonra camiye taşınır. Camide kısa bir süre eğitim verildikten sonra Devlet tarafından Çam ormanları arasında yapılan bir derslikli okula taşınır. Okul 26 ders yılı Eğitim ve öğretim yaptıktan sonra 1992-1993 ders döneminde son ders yılını yapıyor ve Dağ köylerindeki çoğu okulun kaderi gibi Ziya Gökalp Yatılı İlköğretim Bölge Okuluna devrediliyor.
Karacaağaç Ballık İlkokulu ilk yılları 1967 toprak dam okul binası ile (Fotoğraf okul ilk öğrencilerinden emkl. öğrt. Ahmet Karakoyunlu’dan alınmıştır.)
  • Karacaağaç Ballık İlkokulu İlk Yılları 1967 Bayram Kutlaması. Okul binası önünde. (Fotoğraf okul ilk öğrencilerinden emkl. öğrt. Ahmet Karakoyunlu’dan alınmıştır.)
Karacaağaç Ballık İlkokulu ilk binası bugünkü hali ev sahibi Mehmet Karakoyunlu ve eşi
Karacaağaç Ballık İlkokulu ikinci binası Cami bu günkü hali ve ilk öğretmeni Turgay Daşdemir
Karacaağaç Ballık İlkokulu son binası bugünkü hali