İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Karacaağaç Köyü-Mahallesi

1868 salnamesinde Elmalı kazasına bağlı Iğdır Mea Kardıç nahiyesinin15 köyünden biri Karacaağaç köyü olarak gözükmektedir. Daha önceki kuruluş tarihi bilinmemektedir.

1871 salnamesinde Iğdır Mea Kardıç nahiyesi Iğdır ve Kardıç olarak ikiye ayrılır. Burada Karacaağaç köyü Iğdır nahiyesinin 11 köyünden biridir.

1883 salnamesine ise Iğdır ve Kardıç nahiyelerinin 15 köy olarak tekrar birleşip Iğdır Mea Kardıç olarak Antalya Merkez kazasına bağlandığı görülmektedir. Tabii Karacaağaç köyü de Antalya’ya bağlanmıştır.

1914 e kadar olan salnamelerde köy isimlerini göremiyoruz ama Iğdır Mea Kardıç nahiyesi Antalya Kazasına bağlı olarak devam ediyor.

10 Temmuz 1914 tarihli, Padişah Sultan Reşad Fermanı ile yeni 3 ilçe kurulur. Bu ilçelerden biriside Finike’dir. Bugünkü Kumluca Kumluca ve Kuzca olarak iki nahiyeye ayrılır. Karacaağaç Kuzca nahiyesinde kalır.

Karacaağaç köyü 2014 yılına kadar devam eder. 2014 yılında ise yeni Büyükşehir yasası ile köyler lav edilir ve mahalleye dönüştürülür. Karacaağaç köyü de böylece mahalle olur.

İlçeye 20 km.uzaklıkta tarım, kısmen seracılık ve hayvancılıkla iştigal eden bir orman köyüdür.

Yüz Ölçümü : 40763 Dekar

Rakım : 850 m