İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kumluca Adliyesi (5.11.2012)

Bilindiği gibi Kumluca ilçesi 1997-1998 yıllarında idari yönden ikinci sınıf ilçe oldu. O günden bu güne ilçe dahada büyüdü. Bunun yanında ilçede 81 vilayetten insan yaşamakta, bundan dolayıda ilçe devamlı göç almaktadır.

İlçemiz Batı Antalyanın ticaret merkezi konumundadır. Bunun en açık göstergelerinden biriside ilçede 18 banka şubesinin bulunmasıdır.  Bu kadar çok sesli bir yerde mutlaka adliyenin yüküde ağırdır.

            Yukarıda belirttiğim gibi ilçe idari yönden 14-15 yıl önce ikinci sınıf olmasına rağmen adliye yönünden hala üçüncü sınıf bir ilçedir.   Bununda gerekçesi Kumlucanın adalet komisyonu yönünden Elmalı Adalet komisyonuna bağlı olmasıdır. Elmalı Adalet Komisyonu üçüncü sınıf olduğu içinde Kumluca zorunlu olarak üçüncü sınıf olmaktadır. Halbuki Kumluca adliyesinde yıllardır ikinci sınıf Adliye iş yükü bulunmaktadır. Anlaşılacağı üzere üçüncü sınıf bir adliyeye verilen kısıtlı personel ile bu işler ağır aksak yürümektedir. Tabii bu arada bu kadar iş yükü altında işi başarma mücadelesi veren geçmiş ve hala çalışmakta olan hakim savcı ve personelimizi kutluyorum. Cidden ellerinden geldiğince ve tecrübelerinin yettiğince gereğinde fazla mesailerle bu işi yürütmeye çalıştılar.

            Kumluca Adliyesinin bu durumdan kurtulması için ne yapılması gerekir? Kumlucaya  ya ikinci sınıf bir Ağır Ceza Mahkemesi kurulacak veya  Kumluca Antalya Merkez Adalet Komisyonuna bağlanacak.  Aslında coğrafi ve ulaşım imkanlarına bakılırsa ikinci care en kolayı. İlçe Kaymakamımızın Kumlucaya Ağır ceza Mahkemesi Kurulması yönündeki çalışma ve çabalarını biliyorum. Ama kurulacak Ağır ceza Mahkemesinin 2 nci sınıf olması burayı kurtarır düşüncesindeyim.  İnşallah dileğim ve arzum yerine ulaşır.

            Eksikliği anlatırken Adliye yönünden olan güzelliği neredeyse unutacaktık. İlçemizde 2011 yılında başlayan yeni Adliye sarayı inşaatı tamamlandı ve Kumluca Mevcut duruma göre cidden güzel bir binaya kavuştu ama bir kaç yıl sonra bu binada kumlucaya yetmez olur düşüncesindeyim.

            Yeni Adliye Binamızın Kumlucamıza ve Adliye teşkilatımıza hayırlı olması dileği ile saygılar sunuyorum.