İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kumlucadan İrfan Değirmenci Geçti (2.12.2012)

Kumluca Belediyesinin Kültür etkinlikleri çerçevesinde her ay düzenlemiş olduğu “Ayın Söyleşisi” programının bu ayki konuğu KANAL D televizyonu “İrfan Değirmenci ile Günaydın” proğramı sunucusu Hemşerimiz İrfan Değirmenci idi. Beklendiği gibi çok izdiham vardı. Çok insan geriye döndü bir çok insanda dışarıda projeksiyon görüntüsünden izledi.

 İrfan kardeşimiz kendi çabaları ile belli bir yere gelmiş ve sonunda şu anda kendi kuşağında yüzde yirmiyedi gibi bir reytinge ulaşmış haklı gurumuz olan bir kardeşimizdir. Konuşmaya başlarken kendini yörük olarak tanıtması ise benim için ayrı bir keyifti. Gece program hazırlayıp sabah 9 a kadar haber sunduktan sonra 11.30 uçağına yetişiyor ve 12.30 da antalyaya inip Kumlucaya geliyor o dar zamanda o yorgunluğa aldırmadan Kumluca da iki eğitim kurumumuzu ziyaret ediyor ve öğrenciler ile sohbet ederek yorgunluğa biraz daha yorgunluk katarak akşam bizlerle beraber oluyor.

İrfan Kardeşimiz Kumlucalı bir Baba ile Afyon kökenli bir anneden olma Kumluca da doğmamış ama gördüğüm kadarı ile  iyi bir Kumlucalı olarak yetiştirmiş kendisini. Biz onun ilçeye pek fazla gelebildiğini zannetmiyorduk ama o sessiz ve sakin sıkça gelip gidiyormuş gibi geldi bana. Hele bir eğitim kurumumuz için “kim yaparsa yapsın Kumlucaya yapılan güzel eserleri takdir etmek lazım, Kumluca koleji’de  harika bir okul olmuş. Bu tesisi ilçemiz kazandıranlara teşekkür ediyorum” demesi ayrı bir incelikti.

Kumluca Belediye Başkanı  Hüsamettin Çetinkaya’nın açış konuşmasında Kanal D televizyonu akşam haberlerinde M.Ali Birandın yerinde görmek istiyoruz temennisine canı yürekten katılıyor, irfan kardeşimize yolun açık olsun diyorum.

Bu konferanstan sonra bir daha görüldü ki Kumluca’nın büyük bir konferans salonuna ihtiyacı var. Bunu gazetelerde yazı yazmaya başladığımdan beri yazıyorum. Sahnesinde çok çeşitli kültürel etkinliklerin yapılabileceği 500-600 kişilik bir salon. Kumluca da bu salonu yapacak güçtedir. Başkanımız ilk yıllarda zamanı gelince hepsi olacak demişti bir sohbetimizde. Tabii kumlucanın çok şeye ihtiyacı vardı, hızlı göç almış, birden büyümüş, onun içinde her şey noksan. Noksan olan hemen hemen  her olay gerçekleşti. Sinema, caddeler, parklar, yollar gibi. Başkanımızda yaklaşık 4 ay sonra 14 yılı dolduruyor. Herhalde sıra böyle bir salona geldi. Gerçi bu süre içinde esnaf kuruluşlarımız bu işi yapar diye düşünüyordum ama onlardan bir tık yok yine iş Belediyeye düşüyor.

Kumluca bilindiği gibi son yıllara kadar okumuş insan yönünden de çok fakirdi. Bilim adamları parmakla sayılacak kadar az, Bürokratı ve meşhur kişisi yok. İrfan kardeşimizle haklı gururumuzu yazarken son anda oda geldi aklıma. 2004 e kadar hiç valimiz yoktu. Kumluca sarıcasu köyünde yetişmiş Veysel Dalmaz kardeşimiz önce Gümüşhane Valisi olarak atandı 2 yıl çalıştıktan sonra Sıvas valisi oldu ve oradaki başarılı çalışmaları Kumlucalı olarak göğsümüzü kabarttı. Birkaç yıl öncesi talihsiz bir şekilde merkez valiliğine atandı, şu anda Suriye’ye sınırı olan ve Suriye’den mülteci gelen 7 ilimizde koordinatör vali olarak görev yapıyor. Kendisine başarılar diliyorum.

Şimdi ise yeni bir haber aldım ve haklı olarak sevindim. Birde büyükelçi çıkardık. Yazır köylüsü olup kumluca da ikamet eden geçtiğimiz yıl kaybettiğimiz rahmetli Şaban Yavuz amcamızın oğlu Hasan Yavuz Cibuti büyükelçiliğine atandı. Kendisine başarılar diliyorum. Alllah mahcup etmesin.

Önümüzdeki haftalarda ki yazılarımda haftalık yazdığım yazının birisini ilçemizden yetişen bilim adamları, bürokrat ve meşhur kişilere ayırmak istiyorum. O zaman bu kardeşlerimizin hepsini sizlere tanıtma imkanı bulacağım.

    Kumlucadan nice bilim adamları ve devlet yöneticileri çıkması dileği ile.