İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kumlucaya Modern Eğitim Kurumu (14.12.2012)

Geçtiğimiz Hafta Kumluca’dan İrfan Değirmenci geçti başlığı ile bir yazı yazdım ve o yazıda İrfan Değirmencinin Kumluca Koleji ile ilgili sözlerini yazmıştım. Ayrıca İrfan Değirmenci söyleşisi ile bir kere daha Kumluca’nın en az 500 kişilik bir konferans salonuna ihtiyacı olduğunu yazmıştım.

                 Evet İlçemiz şehir olma yönünde epey mesafe kat etti, bizim durumumuzdaki İlçelerde bizde olanların çoğu yok ama böyle bir şehre cidden bir konferans salonunun olması gerektiği görüşümü hala saklıyorum.

                Bu yazımdan sonra yazılarımı takip eden bir kardeşim Harfiyatçı Cahit Akın kardeşim aradı Turgut Abi yazını okudum çok güzel olmuş ama eksik gördüğün olay Kumluca da yapılıyor ve tamamlanmak üzere bir gün öğle yemeğine gidelim istersen bir gezeriz dedi. Bu yer Toros Kumluca Koleji idi. Toros Kumluca kolejinin yeni binasını hiç görmemiştim, vakit olup bir gidemedim. Ama sevgili İrfan Değirmencinin sözlerinden sonra görme isteğim bit kat daha arttı. Pazartesi gitme şansım yoktu iki gün sonra gittik. Okul Müdürümüz tarafından   sıcak bir şekilde karşılandık. Müdür beyin odasında biraz oturduktan sonra yemek salonuna geçtik.

                Yemek Salonu çok geniş bir salon, oradan yapılmakta olan konferans salonuna geçtik. Konferans salonu 600 kişilik tirübün şeklinde çok geniş bir salon, ortada hiç direk yok. Kaba inşaatı bitmiş içinin sıvası ve döşemesi kalmış hepsini tek elden yaptırmak istiyorlar. Ayrıca burayı yaptıracak bir hayırsever çıkarsa o güzel salona ismini verecekler.

                Salondan sonra okulun tüm salonlarını gezdik, Beden Eğitim, Müzik, Resim, Bilgisayar, Mini sinema v.s. okulda yok yok her şey var. Okul bir taraftan 3 kat diğer taraftan beş kat olarak gözüküyor. Tam tamamlanınca daha da mükemmel olacak. Şu ana kadar 5,5 milyon lira dan biraz fazla para harcanmış tam bitirilince 6 milyonu geçecek bu rakamı tamamiyle Kumlucalı Hayırseverler karşılamış.

                Bizimle birlikte giden bir genç vardı. O beni iyi tanıyordu ama biraz yaşlanıyoruz herhalde ben biraz geç hatırladım. Bu kardeşimiz Kaş’tan Kumluca’ya gelmiş berber olmuş ve ustasının kızını alarak Kumlucalıların eniştesi olmuş. Berber Yaşar Filiz Kardeşimin damadı. Okulda 20.000 liraya bir odaya isim verme işi başlamış oda kumluca da kazandığı paradan bir odada benden demiş Cahit Akın kardeşimde okulu gezdirmeye getirmiş. Kumluca da Kazanıp Kumluca’ya harcayan bu kardeşimi de kutluyorum. Okulun daha böyle oda yaptıracaklara ihtiyacı var başka hayır severleri’de bekliyorlar.

                Böyle bir öneriyi ben iki yıl önce Kumluca Meslek Yüksek Okulu içinde sunmuştum. Orada da okula 50.000 lira verecek 40 kişiye ihtiyacımız var demiştik. Orada da odalara isim verelim dedik ama bir türlü gerçekleşmedi. Çünkü konuştuklarımızı hayata geçirmekte biraz geç kalıyoruz.Konuştuğumuz yerde kalıyor. Ben diyorum’ki oraya 1,5-2 milyon lazım Kumluca bir taransa o iş biter gibi geliyor bana. Oraya da ilçemizdeki esnaf ve ticaret kuruluşları bir el atsa o okulda biter diye düşünüyorum.

                Kim yaptırırsa yaptırsın Kumlucaya böyle güzide ve harika bir eğitim kurumu kazandıranlara teşekkür ediyor nice böyle kurumlara diyorum.