İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kuzca Köyü-Mahallesi

1868 salnamesinde Elmalı kazasına bağlı Iğdır Mea Kardıç nahiyesinin 15 köyünden biri Oazma (Kuzca) köyü olarak gözükmektedir. Daha önceki kuruluş tarihi bilinmemektedir.

1871 salnamesinde Iğdır Mea Kardıç nahiyesi Iğdır ve Kardıç olarak ikiye ayrılır. Burada Oazma (Kuzca) köyü Kardıç nahiyesinin 4 köyünden biridir. Bu durumda 11 köy de Iğdır nahiyesinde kalmıştır.

1883 salnamesine ise Iğdır ve Kardıç nahiyelerinin 15 köy olarak tekrar birleşip Iğdır Mea Kardıç olarak Antalya Merkez kazasına bağlandığı görülmektedir. Tabii Oazma (Kuzca) Köyüde Antalya’ya bağlanmıştır.

1914 e kadar olan salnamelerde köy isimlerini göremiyoruz ama Iğdır Mea Kardıç nahiyesi Antalya kazasına bağlı olarak devam ediyor.

10. Temmuz 1914 tarihli, Padişah Sultan Reşad Fermanı ile yeni 3 ilçe kurulur. Bu ilçelerden birisi de Finike’dir. Bugünkü Kumluca Kumluca ve Kuzca olarak iki nahiyeye ayrılır. Kuzca Kuzca nahiyesinde kalır. Kuzca nahiyesi önce Elmalı’ya bağlanır. Kısa bir süre sonra Finikeye bağlanır.

1968 yılında Büyükalan Mahallesi Kuzca köyünden ayrılarak ayrı bir köy olur.

Cumhuriyetten sonra da Kuzca köyü 2014 yılına kadar devam eder. 2014 yılında ise yeni Büyükşehir yasası ile köyler lav edilir ve mahalleye dönüştürülür. Kuzca köyü de böylece Kuzca Mahallesi olur.

İlçeye 52 km.uzaklıkta tarım ve hayvancılıkla iştigal eden bir orman köyüdür. Ayrıca tahta kaşık, kabak kemane ve bıçak imalatı yapılmaktadır.

Yüz Ölçümü : 53000 Dekar

Rakım : 1300 m