İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü Kutlu Olsun (26.11.2012)

Öncelikle Tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyorum. Elli bir yıl önce beni ilkokuldan mezun eden öğretmenimle bunca yıldan sonra telefonla da olsa buluştum. Yine elli yıl önce orta okulda iş bilgisi dersime giren öğretmenimin öğretmenler gününü kutladım.  İlkokul 4 ncü sınıfta iki ay vekil öğretmen olarak beni okutan ve halen ilçemizde çiftçilik yapan öğretmenim karşımdan geldiğinde ceketim kendiliğinden düğmelenir. O saygı kendiliğinden oluşmuş bir saygıdır.

24 kasım cumartesi ilçemizde de öğretmenlerimizin bu anlamlı günü kutlandı. Bir yılı dolduran ve adaylığı kaldırılan öğretmenlerimiz yemin etti, Mesleğe yeni başlayan öğretmenlerimizin oluşturduğu koro kutlamaya renk kattı. Ben kutlamaların şeklinde değilim. Böyle günlerin yapılması gereğindeyim. Günümüzde öğretmenlerimiz a- sen’ci, b-sen’ci, c-sen’ci diye ayrılırken en azından asgari müşterekte bir noktada buluşmaları için iyi bir fırsattır öğretmenler günü. Halk olarak bizleri de bir araya getiren benim çok önemsediğim Milli ve Dini bayramlarımız gibi öğretmenlerimizin de öğretmenler günü böyledir. O gün a-sen’ci, b-sen’ci olmamalı tüm öğretmenlerimiz biraraya gelmelidir.

Öğretmenlik konusunda hepimizin bildiği Peygamberimizin Şöyle bir sözü var.

  •  “Bana bir Harf öğretenin kölesi olurum”

Bu konuda bir çok sözü var ama ben bu sözün kısa herşeyi çok iyi anlattığına inanarak bu sözü yazdım.  

Yine Atatürk diyorki;   

  • “Öğretmenler!… Cumhuriyet, fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yüksek seciyeli muhafızlar ister. Yeni nesli bu nitelik ve kabiliyette yetiştirmek sizin elinizdedir.1924
  • Cumhuriyet sizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister.1924
  • Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden mahrum bir millet henüz millet namını almak yeteneğini elde edememiştir. Ona basit bir kütle denir, millet denmez.1925

Bu kadar değerli bir mesleğe sahip öğretmenlerimizin bu birlik olabileceği günde en çok

üzüldüğüm nokta bazı sendikalarımızın düşünceleridir. Tabii üzülmekten başka yapacağım bir şey yok.

            Bir sendikamız yollara çıkıyor bildik bayraklar ve pankartlar, yürüyor. Birlikte olunması gereken günde ayrı bir şekilde hareket ediyor.

            Bir sendikamızın genel merkez yönetim kurulu çıkıyor “‘Öğretmenlik mesleğinin ekonomik ve mesleki itibarını hedef alan yaklaşımlar bertaraf edilmediği sürece 24 Kasım Öğretmenler Günü etkinlikleri yapılmamalı ve hiç kimse kutlama mesajı yayınlamamalıdır” diye karar alıyor.

Bu sendikamızın Kumluca temsilciliği de “ söz konusu kararın alınmasına neden olan sebepler ortadan kaldırılmadığı için kutlama anlamı taşıyacak kutlama programı, anma programı, yemekli toplantı, öğretmenler buluşması, sportif turnuvalar ve herhangi bir faaliyet icra edilmemesine karar verildi” diyerek kutlamayı ve beraber olmayı kabul etmiyor.

            Tabii burada merak ettiğim şu ekonomik ve mesleki itibarı kim hedef alıyor biraz daha açık olsa iyiydi. Mesleki itibarı yükseltecek olan sizlersiniz oda toplum içinden kaçmakla olmaz, ekonomik itibarı da sağlayacak devlet oda toplumdan kaçmakla olmaz. Tolu sözleşme görüşmelerinde mücadele ile olur. Buradaki olsa olsa bence birlikte olunmaya en çok ihtiyaç duyulduğu bir dönemde birlikte olamamaktır.

            Hangi sendikadan olursa olsun Tüm öğretmenlerimize yaşamlarında ve mesleklerinde mutluluk ve başarılar diliyorum.