İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Pazardan Ne Kadar Sağlıklı Yiyoruz (8.10.2012)

Geçenlerde bir arkadaş topluluğu ile sohbet ederken, arkadaşlardan birisi Turgut Eken hayırlı olsun tekrar yazı yazmaya başlamışsın dedi. Bende sağol  ara sıra aklıma geldikçe yazmaya çalışıyorum dedim. Şu pazarda aldığımız sebzelerin sağlıklılığı konusunda başladı anlatmaya;

“ Seralarda üretilen sebzelerde ilaç kalıntıları çok sıkı denetleniyor. Ama yaz aylarında pazara gelen sebzelerde hiç kontrol yok. Serada ürettiğimiz sebzeye verdiğimiz ilacın tesiri 3 gün sonra bitiyor. Ama tarlada yetiştirilen sebzeye verilen ilacın tesiri açıkta olduğu için daha uzun süre oluyor. Yoksa bizim verdiğimiz ilaç açık havada hemen kayboluyor. Onun için açık havaya daha tesirli ve uzun süre kalıcı ilaç yapılıyor. Birde köylü vatandaş elmaya ve diğer açık hava meyvelerine verdikleri ilaçlardan evde arta kalanı boşa gitmesin diye sebzeye yapıyor. O ilaçların haliyle kalıntı süresi uzuyor. Tarım İlçe müdürlüğü yetkilileri bunu da kontrol  etmezmi, yazsana bunu “  diye zerzenişte bulundu.

Durdukça, düşündükçe ve hele konu insan sağlığı olunca kafama bir şeyler takıldı ve bu konuyu kısada olsa yazma gereği duydum. 3 yıldır yaz ayları Gödeneye gidiyorum. Orada evin etrafına sebze yapmaya çalışıyoruz ki organik olarak kendi ürettiğimizi yiyelim diye. Toprak iyi doğal gübrede buluyoruz, suyumuzda bol  ama bir türlü ilaçsız olmuyor.  Seralarda kullanılan ilaçlardan yapıyoruz ama akşam bir çiğ yağdımı veya azıcık rüzgar estimi  tamamı gidiyor. Velhasıl bir türlü 3 yazdır doğru dürüst bir sebze yiyemedik. Yine pazardan alıyoruz.

Kendi yaşadıklarımı ve vatandaşın anlattıklarını düşündükçe bana bunu anlatan vatandaşın haklı olduğunu düşünmeye başladım. Ayrıca çeşitli ortamlarda sebze yapan vatandaşlar ile bu konuyu paylaştığımda çok fazla farklılık bulamadım.

Kumlucadan dışarıya giden sebzeler için Toptancı sebze hali kapısında bekleyip numune alan ve tahlil yaptıran Tarım İlçe teşkilatı yetkilileri aynı uygulamayı burada yani Kumluca da yaşayan insanlar için yapamazlarmı. Tabii yetkilerinin ne olduğunu bilmiyorum. Belki de böyle bir yetkileri yoktur. Benimki bir hatırlatma. Eğer yapılabilecek bir konu varsa yetkililerimizin elinden geleni yapacağını ve konuyu enine boyuna inceleyeceklerine olan inancım tamdır.

Bu vesile ile yeni göreve başlayan Kumluca İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü  Adem Aydın kardeşimize de yeni görevinde başarılar diliyorum.

Dünyada hiçbir şey İnsan sağlığından dolayısı ile insandan üstün değildir düşüncesi ile saygılar sunuyorum.