İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hasan Özdemir

1940 yıllında Köy Enstitüsüne girip Hızlandırılmış eğitimle 1944 yılında öğretmen olan Hasan Özdemir Öğretmenimin o günün şartlarındaki Eğitim Öyküsü.

Köyde okul açılmadan önce köyden Hasan Özdemir Aksu Köy Enstitüsünde okumuş ve Öğretmen olmuştur. 3 Mayıs 2013 tarihinde Finike’deki evinde ziyaret ettim Hasan Öğretmenimi. Hasan öğretmenim 1960’lı yılların ilk yarısında Finike Orta Okulunda benimde İş Bilgisi öğretmenimdi. Onun için sohbet çok duygusal ve anlamlı oldu.

Hasan Özdemir

İşte Hasan Özdemir Öğretmenimin Eğitim öyküsü;

                Kuzca Köyü 1341 yani 1925 doğumludur Hasan öğretmenim. Babası Kuzca köyünün ileri gelenlerinden Değirmenci Halil.  Lakabından da anlaşılacağı üzere Değirmencilik yapmaktadır. 14 çocuğu vardır. Yazları Beydağ’ı yaylasına çıkarlar. Oraya Kumluca’dan İbrahim ve Kazım kardeşler gelir. Onların giyim ve kıyafetlerinden etkilenen Hasan Özdemir okula gitmek ister. Ama baba göndermez. O zaman 8-9 yaşlarındadır.

Baba Kumluca Başöğretmeni M. Ali Çataloğlu iyi arkadaşıdır. Bir gün çok yakın olan İmecik köyüne gider. Orada M. Ali öğretmen ile beraber olurlar. Konuyu açınca Mehmet Ali öğretmen çocuğunu hemen okula göndermesini ister. Göndermeye karar verir ama nereye göndereceğine karar veremez. Kumluca’ya gönderse uzak ve kalacak yer yok. Aklına Çakırlar gelir. Çakırlar Kumluca’ya göre daha yakındır. Orada Kuvay-ı Milliye’den asker arkadaşı Borazancı Mustafa vardır, onun yanına koyabilir. Eve gelince gerekli hazırlık yapılır. Ata fasulye nohut gibi yiyecek malzemeleri yüklenir ve çıkılır yola. O gün Yarbaş Çandır’da kalınır ve ertesi günü Çakırlara ulaşılır. Bu tarih 1935 yılıdır. Hasan özdemir  9-10 yaşlarındadır.

Okula kaydolur ve okumaya başlar. İleriki yıllarda M. Ali Öğretmen de Çakırlar İlkokulu’na gelir. Hasan Özdemir’in okuma aşkı bitmez. Çakırlar’dan Ortaokula giden öğrencileri görünce bu sefer onlara özenir. Ama babası burayı okudun yeter diğer çocuklarıma haksızlık olur der. O ortaokula gitmek ister ama M. Ali öğretmen yeni açılan Aksu Köy Enstitüsü’ne gitmesini önerir. Bazı evrakları babası imzalaması gerekir. M. Ali öğretmen okulun evrakı imiş gibi Baba’ya evrakları önceden imzalatır. Okul bitince de abisi gelir ve beraber gider Aksu Köy Enstitüsü’ne 1940 yılında kaydolur.

                Aksu Köy Enstitüsü 1940 yılında açılmış ve 5 yıllık bir okuldur. Ama hızlandırılmış yaz kursları ile okulu 4 yılda bitiren 20 öğrenciden birisidir. 1943–1944 ders döneminde okul bitince Kumluca’ya atanır. O zaman köyünde hala okul yoktur. Okul açıldıktan sonra iki yıl kadar da kendi köyünde öğretmenlik yapar ve sonra Finike’ye atanır. İşte bizim derslerimize de o zamanlar dışarıdan girmişti.

İşte böyle Kuzca köyünün ilk okuyanının öyküsü.

Allah sağlıklı uzun ömür versin Hasan öğretmenime,