İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yazır Köyü- Mahallesi

1868 salnamesinde Elmalı kazasına bağlı Iğdır Mea Kardıç nahiyesinin15 köyünden biri Yazır köyü olarak gözükmektedir. Daha önceki kuruluş tarihi bilinmemektedir.

1871 salnamesinde Iğdır Mea Kardıç nahiyesi Iğdır ve Kardıç olarak ikiye ayrılır. Burada Yazır köyü Iğdır nahiyesinin 11 köyünden biridir.

1883 salnamesine ise Iğdır ve Kardıç Nahiyelerinin 15 köy olarak tekrar birleşip Iğdır Mea Kardıç olarak Antalya Merkez kazasına bağlandığı görülmektedir. Tabii Yazır köyü de Antalya’ya bağlanmıştır. 1914’e kadar olan salnamelerde köy isimlerini göremiyoruz ama Iğdır Mea Kardıç nahiyesi Antalya kazasına bağlı olarak devam ediyor.

10 Temmuz 1914 tarihli, Padişah Sultan Reşad Fermanı ile yeni 3 ilçe kurulur. Bu ilçelerden biriside Finike’dir. Bugünkü Kumluca Kumluca ve Kuzca olarak iki nahiyeye ayrılır. Yazır Kumluca nahiyesin de kalır.

Yazır köyü 2014 yılına kadar devam eder. 2014 yılında ise yeni Büyükşehir yasası ile köyler lav edilir ve mahalleye dönüştürülür. Yazır köyü de böylece mahalle olur.

İlçeye 22 Km uzaklıkta Olympos tarihi kentinin bulunduğu köydür. Köy genellikle tarımla geçinmekte olup; İrili ufaklı pansiyonları ile Adrasandan sonra turizm geliri olan ilçenin ikinci köyüdür.

 Oympos antik kentine bakıldığında bu köyümüzde insanların yerleşiminin çok eski çağlara dayanmakta olduğunu görüyoruz.

Yüz Ölçümü : 44931 Dekar

Rakım : 250 m