İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yetiştirdiklerimiz (24.12.2012)

Birkaç hafta önce sizlere “yazdığım yazının birisini ilçemizden yetişen bilim adamları, bürokrat ve meşhur kişilere ayırmak istiyorum.” Diye yazmıştım. Bu sözüme riayet etmeye çalışacağım. Ama bazı haftalara konuların önemine göre hafta atlayabilirim. O konuda sözüme sadık biri olmadığımı düşünmemenizi diliyorum. Bu hafta önce Emekli Prof. Dr. Mehmet Özer büyüğümle başlamak istiyorum.

PROF. DR. Mehmet ÖZER

Mehmet Özer; 1932 yılında Kumluca İlçesi Hacıveliler köyü Çaydağıldığı mahallesinde doğar. Babası köyün ileri gelenlerinden daha sonrada 05.06.1968-17.12.1972 tarihleri arasında Kumluca Belediye Başkanlığı yapan ve görevde iken Hac görevini yerine getirirken suudi arabistanda vefat eden Ahmet Ali Özerin namı diğeri Ahmet Ali Ağa’nın oğludur.

Mehmet Özer 1939-1940 ders döneminde Kumluca İlk Mektebinde (Cumhuriyet İlkokulu) 178 numara ile okula başlar. Hacıveliler Çaydağıldığı Mahallesinden Abileri ve diğer komşu çocukları ile birlikte her gün yaya olarak Kumluca’ya okula gelip gitmektedir. İlk yıl sınıfta 11 kız seksen erkek olmak üzere 91 kişi okumaktadır. Bunlardan 3 kız 37 erkek 40 kişi sınıfı geçmiş diğerleri sınıfta kalmıştır. 

Mehmet Özer hiç sınıfta kalmadan 1943-1944 döneminde başarılı bir şekilde İlkokulu bitirir. Diploma numarası her ne kadar 202 yazsa da Kumluca İlk mektebinin 182 nci mezunudur. Öğretmeni Fotoğrafı görülen Diploma defterine “Çok zeki hiçbir şey ile meşgul olmayıp yalnız derslerine alakadar olan terbiyeli bir çocuktur.” Diye yazmıştır. İlkokuldan sonra babasının da desteği orta okul ve liseyi Antalya lisesinde okumuş ve 1951 yılında Liseyi bitirmiştir. Girdiği sınavları kazanarak İstanbul Tıp Fakültesine girmiş ve buradan 1958 yılında pratisyen hekim olarak mezun olmuştur.

Cerrahpaşa tıp fakültesinde  1959 yılında velonter,1961 yılında da kadrolu asistan olarak göreve başlamış ve 1965 yılında genel cerrahi uzmanı olarak mezun olur. Aynı üniversite Göğüs damar cerrahisinde 2 yıl çalıştıktan sonra askere gider ve iki yıl askerlikten sonra tekrar eski görevine döner. 1971 yılında Amerika’ya gider ve 6 ay Mississippi üniversitesinde, 1 yılda Minnesota üniversitesinde Kalp damar cerrahisi konusunda çalıştıktan sonra tekrar eski üniversitesine döner.

Cerrahpaşa tıp fakültesinde 1973 yılında doçentlik tezini vererek doçent, 1981 yılında da Profesör olur. Bu arada Cerrahpaşa tıp fakültesinde 1981 yılında ilk kroner bypass ameliyatını yapar. Uzun yıllar bu üniversitede profesör olarak kaldıktan Ülkemize bir çok doktor yetiştirdikten ve başarılı kalp ameliyatları yaptıktan sonra  Profesörlerin en son yaş sınırı olan 67 yaşında 1999 yılında emekli olur.

Prof. Dr. Mehmet Özer emeklilik hayatını İstanbul da geçirmekte olup; kendisine sağlık ve sıhhat dolu nice yıllar diliyorum.